Успішної риболовлі, друзі, ваш головний улов в Карпатах - не риба, а здоров'я!
Напис на стародавніх ассирійських плитах, виявлених недавно археологами говорить: "Боги не зараховують в термін життя час, проведений на рибній ловлі". І зовсім не випадково в неврологічних санаторіях Європи лікарі в обов'язковому порядку наказують пацієнтам в якості реабілітації, після лікування - частіше сидіти біля водойми з вудкою в руках.


Будь-який істинний рибалка погодиться з нами, що немає нічого прекраснішого риболовлі - захоплюючого та активного виду відпочинку в Карпатах.

Неможливо передати словами почуття, які тебе охоплюють, коли проводжаєш спекотний літній день у задумливої гладі річки або карпатського озера, вдихаєш свіже підбадьорливе ранкове повітря Карпат і в трепетному хвилюванні очікуєш першої риби.


Особливо слід сказати про риболовлю з ночівлею в Карпатах.

Хіба можна забути вечір біля багаття, над яким в казанку вариться вуха з щойно спійманої риби! Скільки щиросердечних розмов і різних рибальських байок можна почути в такі вечори! Свіже чисте карпатське повітря надає бадьорості, спілкування з природою піднімає настрій.


Риболовля в Карпатах цілюще впливає на здоров'я.

Як тут не згадати про написи на стародавніх ассирійських плитах, виявлених археологами: "Боги не зараховують в термін життя час, проведений на рибній ловлі". Бо доведено, що регулярне перебування людини на природі, біля води, зміцнює його здоров'я. Відомі кардіологи Європи стверджують, що у людини, що знаходиться на природі, поблизу річки, озера або ставка, пульс зменшується на 5-7 ударів, а легенева вентиляція зростає на 12-15%.

Приєднуйтесь до нашої спільноти в viber. Підписуйтесь на новини нашого сайту
Не даремно, видно, лікарі рекомендують зайнятися риболовлею тим людям, які страждають виснаженням нервової системи, безсонням і підвищеним кров'яним тиском. І зовсім не випадково в неврологічних санаторіях Європи лікарі в обов'язковому порядку наказують пацієнтам і взимку, і влітку посидіти на водоймі з вудкою в руках.  
Погодьтеся, важко заперечити що-небудь проти цього. Тому помиляються ті, хто думає, що рибалки їдуть за сотні кілометрів виключно за рибою. Скажи так істинному рибалці-любителю і він може образитися.


Читайте також:

Карпатський піскар. Секрети дикої риболовлі в горах Карпат

Карпатський короп. Корисні властивості. Рецепт карпатської кухні

Дика рибалка в Карпатах. Форель озерна і струмкова. Секрети дикої риболовлі

Карпатський жерех. Секрети дикої риболовлі в горах Карпат

Карпатський короп. Секрети дикої риболовлі в горах Карпат

Карпатський карась. Секрети дикої риболовлі в горах Карпат

Карпатський вусач (вусань). Секрети дикої риболовлі в горах Карпат

Карпатський язь. Секрети дикої риболовлі в горах Карпат

Яка риба водиться у карпатських природних водоймах

Найкращі природні фактори для дикої риболовлі у Карпатах

Рибалка у Карпатах. Рибні місця та рибна погода

Бойли для коропових, рецепти. Риболовля в Карпатах, на відпочинку, в походах


Ні, рибалки їдуть в Карпати не за рибою, а на риболовлю. 

Рибу якщо є бажання можна купити в магазині, але тільки на рибалці можна випробувати ні з чим не порівнянне задоволення, пережити незабутні миті єдиноборства з великою рибою. Тут як би відключаєшся від усіх турбот і негараздів, відпочиваєш душею і тілом.


Риболовля в Карпатах. Швидкі, прості, але дуже смачні рецепти, для походів, риболовлі в Карпатах. Швидке приготування свіжої риби.

Смачне блюдо з риби можна приготувати на відкритому вогні прямо на березі карпатського озера або річки. Природа навколо приголомшлива, а риба - гарантовано свіжа, але на приготування обіду на березі доведеться витратити досить багато часу, який можна було б присвятити риболовлі, тому краще готувати просто і швидко. Приготування страв за рецептами, які наводяться нижче, потребує зовсім невеликих затрат часу, але ланч вийде надзвичайно смачними. Більшість інгредієнтів можна підготувати заздалегідь, ще до від'їзду на риболовлю в Карпати, і помістити в герметичні пластикові контейнери або загорнути в харчову фольгу.

Ми будемо раді бачити вас у наших інтернет-спільнотах. Підписуйтесь на новини нашого сайту
Риба майже всіх видів годиться для цих страв. Ви можете готувати їх на решітці, прямо на вугіллі або на похідній плитці. Одна з найбільших проблем при готуванні риби у фользі над відкритим вогнем - визначити, коли страва готова, оскільки час приготування змінюється в залежності від виду дров, сили вітру та температури повітря. Деякі з цих рецептів допускають розтин фольги і перевірку готовності продуктів виделкою. М'ясо риби повинно легко відставати від кісток, а овочі мають стати м'якими. Якщо блюдо ще не готове, загорніть фольгу і помістіть рибу на вогонь знову.


Пропонуємо чотири рецепти швидкого приготування смачної риби на березі карпатської водойми:

Риба з овочами. Рецепт карпатських рибалок.
Очищене і промите філе риби посоліть, поперчіть, посипте подрібненим сухим листям базиліка і покладіть на лист товстої алюмінієвої фольги розміром 45x45см. Поверх риби покладіть один тонкий шар(6 мм) нарізаної картоплі, два тонких шари моркви й шар цибулі, нарізаної на колечка, зверху – додайте столову ложку рослинної олії. Посоліть і поперчіть овочі. Загорніть і закріпіть фольгу. Покладіть рибу на решітку або на гарячі річкові камені й готуйте протягом 15-20 хвилин.


Рибне філе з беконом, майонезом і цибулею. Рецепт карпатських рибалок.
Сформуйте з листа товстої алюмінієвої фольги розміром 45x45 см невеликий піддон. Покладіть в піддон кілька шматочків масла або кілька ложок рослинної олійки і нарізану кільцями цибулю. Покладіть філе середнього розміру на цибулю. Полийте філе майонезом, посоліть і поперчіть. Покрийте рибу смужками бекону і посипте зверху тертим сиром - гострим чеддером (чеддер - популярний англійський сир, названий за місцем початкового виробництва - село Чеддер) або будь-яким іншим твердим сортом.
Загорніть фольгу, готуйте блюдо 15-20 хвилин. Відкрийте фольгу, щоб перевірити готовність бекону. Якщо м'ясо дійшло до готовності, то і риба теж.  


Запечена в беконі риба і скибочки перцю. Рецепт карпатських рибалок.
Покладіть середнього розміру філе на лист фольги розміром 45x45 див. Накрийте філе шаром зеленого солодкого перцю, нарізаного смужками, потім тонкими кільцями цибулі і двома смужками бекону шириною 2,5см. Посоліть і поперчіть за смаком. Загорніть фольгу і готуйте рибу 15-20 хвилин. Після цього відкрийте фольгу і перевірте готовність бекону.


Риба-карпатська.
Покладіть середнього розміру філе на лист фольги розміром 45x45см. Зверху па філе покладіть скибочки зеленого перцю і кільця цибулі. У невеликій чашці змішайте 2 столові ложки лимонного соку, 1 столову ложку коричневого цукру й 1 столову ложку соєвого соусу. Полийте цією сумішшю рибу й овочі. Загорніть фольгу. Готуйте блюдо 15-20 хвилин.
Вдалої риболовлі, приємного апетиту і чарівного відпочинку в Карпатах!