Сіль - небезпечні властивості. Фінський експеримент.
Сіль - небезпечні властивості мінералу. Фінський експеримент здоров'я і довголіття.
У 60-70х роках в Північній Карелії - регіон Фінляндії, смертність від серцево-судинних хвороб була однією з найвищих у світі. Фінськими вченими вперше було висловлено припущення, що причина високої смертності від серцево-судинних захворювань (ССЗ) – є неправильне харчування.
Сорок років весь світ спостерігав за унікальним експериментом фінів. Фінляндія збільшила тривалість життя на 13 років і знизила смертність від серцево-судинних захворювань в сім разів, перевівши на здорову сіль з калієм і зниженим вмістом натрію спочатку окремий регіон в Північній Карелії, а після і все населення. Прикладу фінів тепер слідують мільйони жителів Європи та Америки.
Щоб знизити вміст натрію в солі частину хлориду натрію (NaCl) фіни замінили на солі калію (KCl) і магнію (MgCl2) або (MgCO4), ці речовини не роблять такого шкідливого впливу на організм як натрій і мають ряд корисних для серцево-судинної системи властивостей.
Традиційний раціон жителя Північної Карелії кінця 50х - початку 60х років багато в чому складався з незбираного молока та інших жирних молочних продуктів, а також з дуже солоної риби та м'яса. Дослідження показали, що фіни споживали в середньому 16 грамів солі в день, що значно вище допустимої норми, в основному через традиційно - сильно солону рибу і в'ялене м'ясо.
Велика кількість тваринного жиру (традиційний раціон в північних регіонах) в продуктах харчування - призводило до високого вмісту холестерину в крові, що ставало причиною атеросклерозу, гіпертонії й отже ССЗ.
У 1970 році Еса Тімонен, губернатор регіону Північної Карелії, направив офіційне клопотання владі країни з проханням у розв'язанні проблеми високої смертності від серцево-судинних хвороб в регіоні. І ініціатива отримала результат - фахівці розробили масштабний проєкт оздоровлення населення за участю кардіологічної асоціації Фінляндії та Всесвітньої організації охорони Здоров'я. Проєкту дали назву "Північна Карелія" - на честь регіону, який став причиною його розробки.



Читайте також:

Гранат, фрукт довголіття. Рекомендації курортної медицини Карпат

Бобові - основний продукт харчування карпатських довгожителів

Батат. Корисні й лікувальні властивості звичайних овочів

Складові здоров'я і довголіття. Поради курортної медицини Карпат

Зелений чай. Лікувальні та корисні властивості. Курортна програма дієтичного харчування

Овочі, фрукти, зелень - не просто користь, а скоріше необхідність в нашому раціоні

Вишня. Корисні й лікувальні властивості звичайних продуктів

Буряк червоний. Лікувальні та корисні властивості

Помідор. Корисні й лікувальні властивості звичайних овочів. Рецепт

Абрикос. Корисні й лікувальні властивості звичайних фруктів

Баклажан. Корисні й лікувальні властивості звичайних овочів


Проєкт оздоровлення населення супроводжувався масовою пропагандою здорового харчування, цій темі присвячувалися величезна кількість лекцій і телепередач.
Про здорове харчування говорили на п'ятихвилинках в робочих колективах, агітація проводилася в школах і навіть дитячих садках. Населенню рекомендувалося: їсти більше свіжих овочів і фруктів, багатих калієм, віддавати перевагу рослинним жирам замість тварин, а також пропонувалося відмовитися від звичайної харчової солі, замінивши її більш здоровою альтернативою - сольовою сумішшю з 30% сіллю калію (завдяки чому натрію було на третину менше).
Адже на той момент вже було відомо, що перевищення споживання натрію і недолік калію провокують підвищення артеріального тиску і збільшення кількості серцево-судинних захворювань.
В результаті проведення програми "Північна Карелія", в період з 1972 по 2003 рік рівень холестерину у населення знизився на 26%. За той же період рівень систолічного тиску у жителів регіону знизився на 12 мм рт. ст. у чоловіків і на 21 мм рт. ст. у жінок. 
Нормалізація кров'яного тиску стала можлива багато в чому завдяки зниженню споживання натрію з 16 до 9 грамів в день (при нормі менше ніж 5 г - згідно з рекомендацією Всесвітньої організації охорони Здоров'я). Зміни в способі життя і традиційному раціоні населення Фінляндії скоротили смертність від серцево-судинних хвороб в 7 разів. А середня тривалість життя фінів збільшилася на 13 років.


Варто задуматися!
Щиро бажаємо Вам міцного здоров'я і казкового відпочинку у Карпатах! Пам'ятайте! – здоров'я не можна купити, ним можна тільки розплатитися!