Риба карпатських водойм: верховодка, піскар, йорж, носар.
Риболовля на гірських річках Карпат відрізняється тим, що має свої певні сезони лову. Є такий час, коли риба голодна і починає активно шукати для себе їжу - в таких ситуаціях вона легко йде на гачок. Але є такі дні, тижні й навіть місяці, коли риба дрімає на дні водойми й зовсім не реагує на будь-які, навіть самі спокусливі та смачні приманки.
Риба карпатських водойм. Карпатська верховодка (або уклійка)
має видовжене, стиснуте з боків тіло, сріблясту луску (що легко спадає) на боках та зеленувату на спині. Населяє річки Карпат, озера та водойми, численна зграйна риба. Зустрічається повсюдно, за винятком водойм Прикарпаття. Рот у неї кінцевий, обернутий догори, живиться, переважно, зоопланктоном, личинками комах, комахами, насінням рослин, поїдає ікру та дрібних личинок риб. Тримається під поверхнею води в береговій зоні карпатських водойм. Маючи невеликий розмір до 17-20 см та вагу до 50-80 гр, не має помітної питомої ваги в промислі, є головним кормом річкового судака, білизни та предметом поширеного любительського та спортивного лову.
За винятком зимового періоду, коли вона відстоюється в товщі карпатської води на найбільш глибоких, затишних від течії ділянках водойм, її ловлять майже повсюдно.
Ми будемо раді бачити вас у наших інтернет-спільнотах. Підписуйтесь на новини нашого сайту |
Щоб виявити місце її знаходження в Карпатах, досить кинути на воду пригорщу будь-якого корму, на який вона негайно накидається зграєю. Снасті для ловлі тут вибирають прості: вудлище тонке, гнучке, легке, 2-3 м завдовжки, а іноді і коротше, жилку 0,1-0,2 мм завтовшки, найменший лежачий поплавок, грузок (дробинка), гачки № 2,5-3,5. Для прикормлювання користуються висівками, комбікормом, різними харчовими відходами, які періодично потроху кидають на воду.
На гачок насаджують горошинки з тіста, білого хліба, опаришів, мотилів, комах (мух), невеличкі шматочки свіжого м’яса тощо. Наживлений гачок (з відкритим або закритим жалом) опускають під воду на 25-100 см, а іноді без грузка і без борідки пускають на поверхню води. Клює карпатська верховодка енергійно, зразу тягне поплавок під воду і в цю мить її слід негайно підсікати. Спіймана верховодка в живорибному садку швидко гине, тому її туди пускати не слід.
Риба карпатських водойм. Карпатський піскар (або пічкур, коблик)
має видовжене веретеноподібне тіло, спина зеленувато-бура, боки та черево сріблясті, з боків нижнього рота по одному вусику. Вздовж середини тіла розкидано 6-12 синьо-чорних невеликих плям. Поширена у всіх прісних проточних карпатських водоймах, численна зграйна придонна рибинка, завдовжки до 15, іноді до 22 см, вагою до 40-80 г. Дорослі піскарі живляться в Карпатах мотилем, личинками одноденок, волохокрильців, дрібними молюсками, ікрою риб. Хоч не входить до складу промислових риб, проте є дуже поширеним об’єктом любительського рибальства в Карпатах. Ловиться в Карпатах після звільнення водойм від криги і майже до самого льодоставу на піщаних косах, мілинах, близько самого дна. Помітивши, де збираються карпатські піскарі, їх слід постійно прикормлювати залишками їжі, перемішаними з гноєм та глиною. Під час ловлі в Карпатах використовують тонке, гнучке вудлище, маленький стоячий поплавок, жилку 0,1-0,25 мм, невеличкий грузок, гачок № 3,5-4, на який наживляють опаришів, перегнійних черв’яків або кульки-горошини з тіста чи хліба.
Карпатський піскар клює різко і тягне снасть вглиб, його слід підсікати із зануренням поплавка. Ця рибинка має велике значення в живленні хижих риб і тому аматори-рибалки в Карпатах досить часто її ловлять не тільки для споживання, але й для наживлення гачків снасті, яку використовують на хижу рибу.
Риба карпатських водойм. Карпатський йорж.
Поширений, подекуди досить численний вид зграйної риби, що живе на твердому кам’янистому та піщаному дні карпатських озер, водойм та рівнинних річок. Має велику голову при відносно невеликому розмірі тіла сіро-зеленого кольольору, досягає ваги 50 гр, а іноді і більше. Рот у нього напівнижній, живиться в Карпатах личинками комах, дрібними молюсками, черв’яками, ікрою та личинками риб. Промислове значення його невелике, є об’єктом аматорського рибальства, особливо на Дніпрі та його водоймах, а також на озерах Волині. Протягом року йоржів в Карпатах можна ловити як поплавкою, так і донною вудками. Влітку, в тиху сонячну погоду ранком та ввечері, а в хмарну і вдень він найкраще ловиться на земляних та перегнійних черв’яків, а взимку на мотиля.
Читайте також:
Карпатський піскар. Секрети дикої риболовлі в горах Карпат
Карпатський короп. Корисні властивості. Рецепт карпатської кухні
Дика рибалка в Карпатах. Форель озерна і струмкова. Секрети дикої риболовлі
Карпатський жерех. Секрети дикої риболовлі в горах Карпат
Карпатський короп. Секрети дикої риболовлі в горах Карпат
Карпатський карась. Секрети дикої риболовлі в горах Карпат
Карпатський вусач (вусань). Секрети дикої риболовлі в горах Карпат
Карпатський язь. Секрети дикої риболовлі в горах Карпат
Яка риба водиться у карпатських природних водоймах
Найкращі природні фактори для дикої риболовлі у Карпатах
Рибалка у Карпатах. Рибні місця та рибна погода
Бойли для коропових, рецепти. Риболовля в Карпатах, на відпочинку, в походах
Наживки рослинного походження. Наживки для риболовлі в Карпатах
Особливості рибної ловлі в Карпатах. Ефективні насадки, наживки
Снастю для ловлі може бути поплавкова вудка з легким вудлищем, стоячим поплавком, жилкою завтовшки 0,13-0,25 мм, невеликим грузком-дробинкою, гачками № 3,5-5. На кінці жилки деякі карпатські рибалки прив’язують 2-З довідки з гачками, застосовують також донні вудки або кормачки, які роблять з жилки 0,3 мм, грузила до 50 гр (такої ваги, щоб не зносила течія снасті), 5 повідків з жилки 0,13 мм, гачків № 3,5-5. Принадою для йоржа є подрібнені молюски (живородки), змішані з гноєм або глеєм.
Наживку з гачком карпатський йорж бере сміливо, зразу ковтаючи. Для витягання гачка з рибини часто вдаються до спеціальної дерев’яної лопатки чи виделки, котру вздовж жилки вставляють в рот рибини.
Слід пам’ятати, що промені спинного плавця та шипи зябрових кришок, карпатського йоржа - отруйні, і пошкоджені ними місця рук болять і довго не загоюються.
Риба карпатських водойм. Карпатський носар (або бобир).
Досить поширена риба проточних карпатських водойм, весь час тримається течії, найчастіше трапляється па піщаних та кам’янистих місцях. Схожий на попередній вид, тільки тіло має видовжене, світле забарвлення (пісочне), довге рило (за що одержав свою назву), на боках розкидані чорні невеликі плямки. В річках Карпат та Дністрі живе різновидність його, що замість плям має поздовжні смуги.
Досягають карпатські носарі ваги 100-150 а, іноді зустрічаються особини вагою 400 гр. Зграйно виходить на пошуки корму, живиться в Карпатах личинками комах, черв’яками, дрібними молюсками. М’ясо його має делікатесні смакові якості. Промені та шипи, як і у йоржа, отруйні.
Виявивши місце перебування цієї рибинки, поплавковою вудкою або кормачком, зробленими з тонкої жилки 0,13-0,25 мм, з відповідними грузками, що утримують гачок з наживкою близько дна, за короткий проміжок часу можна виловити всю зграю носарів. Гачок використовують № 3,5-5, наживляють на нього земляних та перегнійних черв’яків.
Як клює карпатський носар, бачити та відчути неможливо, бо взявши наживу, він стоїть на місці і заковтує її, аж потім відходить і рибалці залишається лише витягти здобич і довго повозитись, щоб звільнити проковтнутий гачок. Найкращим часом лову носарів в Карпатах вважається період з лютого по червень та з серпня по жовтень.