Рибальські пристосування для аматорської риболовлі в Карпатах. З настанням теплої погоди в Карпатах починається активний сезон пікніків, походів, риболовлі, коли тисячі любителів цього виду спорту і відпочинку окупують береги карпатських водойм. Благо, зараз з'явилося безліч технологічних пристосувань для рибалок, які хочуть використовувати у своїй діяльності останні досягнення науково-технічного прогресу.


Пристосування. Дика, аматорська риболовля в Карпатах.

Досвідчені карпатські рибалки, щоб забезпечити собі цікавий відпочинок та успіх у риболовлі, заздалегідь в кількох місцях прикормлюють рибу. Для цього використовують подрібнені насадки рослинного походження, висівки, черепашки, які перемішують з 2 частинами глини чи глею, 2 частинами піску і однією частиною гною, котрі у вигляді куль, завбільшки з кулак, закидають щоденно на дно карпатських водойм край заростей водяної рослинності або перекатів. Під час самої ловлі користуються тимчасовими принадами. На течії закладають на дно принаду, переважно замішану з макухою або вареною картоплею в годівницях, в окремих випадках її закладають у вигляді куль.


На ділянках карпатських водойм, де течія відсутня, принаду засипають, або закладають на дно без годівниць у чистому вигляді чи висипають висівки на поверхню води.

Іноді використовують принади, щоб віднадити карпатську верховодку від насадки чи наживки, призначеної для іншої риби; у цьому випадку також застосовують висівки, які періодично висипають на воду.

Ми будемо раді бачити вас у наших інтернет-спільнотах. Підписуйтесь на новини нашого сайту

Досить цікавою є принада з достиглих ягід червоної смородини, що росте край берегів карпатських водойм.

Посипані на воду ягоди смородини пливуть по поверхні і викликають справді дивовижну картину танцю в’язів, які вистрибують з води, хапають ягоди, а іноді викидають їх з рота у повітря. За таких обставин в’язі втрачають всяку обережність і наближаються до рибалки, який, наживляючи гачок очищеною від панцира черепашкою, виловлює на нахлистову вудку цю, в інших випадках обережну, рибу одну за одною.


Знаряддя рибальства. Дика, аматорська риболовля в Карпатах.

Поряд з швидким, масовим розвитком любительського рибальства зростає і асортимент знаряддя для ловлі, що дов’язано з винахідливістю аматорів.


Вудлища. Дика, аматорська риболовля в Карпатах.

їх виготовляють з лози, горішника, берези, бамбука, металу, склопластика тощо. Перша вимога до них - міцність, друга - пружність, третя - довжина. Не слід їх тримати у воді, від цього втрачається міцність, з'являються тріщини або настає корозія. Для зручності транспортування вудлища роблять складні з кількох секцій. Для ловлі риб в Карпатах використовують поплавкові, нахлистові, покоткові, донні, зимові та спінінгові вудки. На тонкому кінці вудлищ обов’язково приладнують петельку, крізь яку пропускають жилку снасті, яка закріплюється на котушці або на середині вудлища. В цьому разі, якщо зламається кінець вудлища, рибалка не втрачає всієї снасті та спійману рибину.


Жилка (волосінь). Дика, аматорська риболовля в Карпатах.

Не так давно для волосіні використовували скручені волосинки з кінського хвоста або різні види шовкового, прядив’яного шнурів, тепер, для цієї ж мети, користуються синтетичними жилками: капроновою, перлоновою, силоновою та іншими, а також металевою струною (переважно, перша балалаєчна струна), що мають різний колір і виготовляються завтовшки від 0,08 до 1 мм. Рідко для рибальства ще застосовують капроновий або прядив’яний шнури. Щоб жилка не втрачала своєї еластичності, її слід час від часу занурювати на декілька годин у 50%-ний розчин гліцерину та води і менше тримати на сонці.


Поводок. Дика, аматорська риболовля в Карпатах.

В разі ловлі вудками хижих риб - щуки, судака чи сома, які можуть перекусити жилку, на кінці до неї приєднують металеву струну завдовжки 25-50 см, до якої вже прикріплюють блешні або гачки з наживкою. Зважаючи на обережність риби, для зменшення видимості основної товстої жилки, на кінці її прикріплюють 15-З0 см тоншої жилки завтовшки 0,08-0,3, рідко 0,4 мм, до якої прив’язують гачок.


Карабін (протизакручувач). Дика, аматорська риболовля в Карпатах.

Використовують для з’єднання основної жилки снасті з поводком на покотковій, донній вудках, кормачках, жерлицях, доріжках, кругах, спінінгах при обертових блешнях.

 

Поплавок. Дика, аматорська риболовля в Карпатах. 

Призначений для утримання повідка з гачком та наживкою або насадкою на певній глибині, а також для фіксування моменту клювання риби. Існують поплавки лежачі та стоячі, котрі виготовляють з гусячої пір’їни, кори дерев, пінопласту, пластмаси різного розміру та форми. Вночі для виявлення клювання риби на кінці вудлищ ще підвішують маленький дзвіночок, а на зимових вудках вдень (вночі ними не ловлять) іноді замінюють поплавок різноманітними за формою та матеріалом чутливими сторожками.


Грузило. Дика, аматорська риболовля в Карпатах.

Застосовується на снасті, коли рибу ловлять біля дна та в товщі води, для утримання гачка з насадкою або наживкою в потрібному місці чи положенні. Виготовляють грузила з важкого металу, переважно з свинцю, олова, бабіту. Форми грузил та їх розмір досить різноманітні і залежать від призначення снасті. Грузила на снастях закріплюють чи на постійно, чи роблять вільнорухомі. Для легких, постійних грузків використовують різні за розміром дробинки (мисливські), які розсікають до середини ножем і закріплюють на повідках стисканням. Вільнорухомі грузки роблять у формі кульок, овалів або циліндрів, що вільно можуть обертатись на жилці і котитись по дну за течією води. Обмежують пересування такого вільного грузка по жилці дробинки, що постійно закріплюються по обидва його кінці на сантиметровій відстані. На донних вудках та кормачках, у проточних карпатських водоймах, де необхідно застосовувати важкі грузила, використовують для цього чавунні кружки, кільця, важкі годівниці. Найбільші труднощі підбору грузків до снасті виникають у спінінгістів. Вага блешні тут разом з її компонентами: грузком, карабіном, заводними кільцями повинна бути такою, щоб ривком можна було вивести котушку з жилкою з стану інертності і подолати силу тертя у вузлах дотику на вудлищі та в повітрі.

Приєднуйтесь до нашої спільноти в viber. Підписуйтесь на новини нашого сайту

Крім цього, виявляється, що хижі карпатські риби,

особливо окунь, а також щука і білизна, помітивши блешню, що «слідкує» за грузком (здобиччю), намагаються випередити блешню (конкурента) та вхопити грузок, в зв’язку з чим не потрапляють на блешню. Щоб уникнути цього, спінінгісти виготовляють грузки з вмонтованими в них двома гачками, що мають форму, подібну до голови тієї риби, яка живе на місцях лову, або ж яка є улюбленим об’єктом живлення хижака.


Гачки. Дика, аматорська риболовля в Карпатах.

Від якості, форми та розміру гачків в значній мірі залежить успіх рибалки. Виготовляють гачки гнуті та ковані (чорні - загартовані в олії, білі - з нержавіючої сталі, покриті бронзою), з петелькою чи розплескані на кінці стержня і мають номери: 2.5-3-3,5-4-5-5.5-6-7-8,5-10 -12-14-16-40, що відповідають відстані в міліметрах між жалом та стержнем. Гачок не повинен розгинатись або ламатись. Жало його мусить бути довгим і загостреним, борідка жала глибоко розсіченою і трохи відвернутою всередину або вбік.


Блешні. Дика, аматорська риболовля в Карпатах.

Це свого роду штучний замінник природних наживок. Великий інтерес до блешень пояснюється, головним чином, відсутністю можливостей здобування або труднощами збереження природних наживок, якими в даному разі повинні бути невеличкі рибинки. Зростаюча різноманітність блешень пов’язана з шуканням форм, здатних якнайкраще замінити рибу - об’єкти живлення щук, окунів, білизни та інших. Вони також є невід’ємним елементом спортивного рибальства на вищезазначені види риб.
За розміром блешні поділяють на великі, середні, маленькі; за вагою — на важкі та легкі; за кольором - на яскраві і матові; за рухом у воді - на обертові, коливальні, прямовисні; за формою - на симетричні та асиметричні, що виконують роль подразника або «конкурента» (які начебто наздоганяють наживу, розміщену попереду блешні, або другу блешню) в живленні хижих риб Виготовляють блешні з нержавіючої сталі, дюралюмінію, бронзи, латуні, міді, алюмінію, свинцю, мельхіору, скла, гутаперчі та інших матеріалів.
Сучасна промисловість випускає більше сотні видів різноманітних блешень, найпоширеніші з яких не втратили свого призначення за довгі десятиріччя, а пошуки все нових їх видів тривають серед аматорів і, здобувши популярність, стають об’єктом промислового виробництва. Як правило, блешні з’єднуються з основною снастю через карабін і сталевий поводок. Відповідно до умов карпатської водойми, часу, місця, течії, погоди, вибагливості хижої риби користуються тими чи іншими блешнями. Блешні нерідко замінюють «снасточками», пристосованими для монтажу мертвої рибинки, яку настромлюють на металеву шпильку — глицю і закріплюють якірцями-трійниками вздовж поверхні тіла. В зимовий період використовують, головним чином, невеликі окуневі блешні для прямовисного блешніння. Мають вони один гачок, з’єднаний з блешнею, на якому відсутня борідка, проте жало повинно бути довге і добре відточене, в даному разі поводок не потрібен. Якщо блешні призначені для ловлі щук або судаків, то їх розмір мусить досягати 70 см, а жало повинно бути з борідкою.
Колір блешень в зимовий час треба підбирати яскравий. Для полірування блешень та загострення гачків на рибалку в Карпатах треба брати з собою замшу, наждачний папір, точило, сукнинку, полірувальну пасту.


Читайте також:

Карпатський піскар. Секрети дикої риболовлі в горах Карпат

Карпатський короп. Корисні властивості. Рецепт карпатської кухні

Дика рибалка в Карпатах. Форель озерна і струмкова. Секрети дикої риболовлі

Карпатський жерех. Секрети дикої риболовлі в горах Карпат

Карпатський короп. Секрети дикої риболовлі в горах Карпат

Карпатський карась. Секрети дикої риболовлі в горах Карпат

Карпатський вусач (вусань). Секрети дикої риболовлі в горах Карпат

Карпатський язь. Секрети дикої риболовлі в горах Карпат

Яка риба водиться у карпатських природних водоймах

Найкращі природні фактори для дикої риболовлі у Карпатах

Рибалка у Карпатах. Рибні місця та рибна погода

Бойли для коропових, рецепти. Риболовля в Карпатах, на відпочинку, в походах

Наживки рослинного походження. Наживки для риболовлі в Карпатах

Особливості рибної ловлі в Карпатах. Ефективні насадки, наживки


Відбійник. Дика, аматорська риболовля в Карпатах.

На рибалці частенько гачок або блешня чіпляє за підводні перешкоди — затоплені гілки, дерева, корчі, водяну рослинність, каміння. Щоб вивільнити снасті від чепи, використовують відбійники, які виготовляють з м’якого металу — свинцю або бабіту у формі кільця чи циліндра різного діаметру та ваги. Давно відомий важкий, свинцевий, карпатський відбійний, діаметр якого до 10 см, на кільці його просвердлюють отвір, щоб підв’язати жилку або шнур, котрим опускають відбійник до гачка чи блешні. Практика рибальства в Карпатах потребує відбійники, які безпосередньо пропускають на жилку, це зручно при наявності на вудлищі котушки. У даному випадку використовують свинцеві кільця з петельками, одна з яких виконує роль шарніра - завіски, друга - защіпки. Роблять також свинцеві циліндри.


Підсака. Дика, аматорська риболовля в Карпатах.

Спійману велику рибину слід завжди виймати з води з допомогою підсаки, до якої її підводять поступово вудкою. Роблять підсаку з капронової сітки. Підшивають її до металевої обручки діаметром 25-З0 см, кінці якої закріплюють рихтовкою або гільзою на дерев’яній чи бамбуковій палиці завдовжки 100-150 см і завтовшки 2-3 см. Глибина підсаки мусить бути 60-70 см.


Багорик. Дика, аматорська риболовля в Карпатах.

Великого карпатського сома та щуку краще виважувати в човен з допомогою металевого багорика, зробленого у вигляді гачка, в якого відстань від жала до стержня становить 60-80 мм, довжина стержня досягає 50-60 см. Стержень прикріплюють до дерев’яної ручки за допомогою шпонки, яка проходить крізь просвердлені отвори у стержні, ручці та кільці, настромленому на край ручки. Сталевий дріт багорика завтовшки 3,5-4 мм добре загартовують, а жало загострюють і насікають на ньому борідку.


Садок для риб. Дика, аматорська риболовля в Карпатах.

Виловлену рибину намагаються зберігати живою. Найкраще для цього використовувати капронові (дельові) садки-кошики, дель нашивають, як для ятера, на 2-3 металевих або лозяних обручі діаметром 30-40 см, низ міцно зав’язують, а верх роблять із зашморгом з шнура, який прив’язують до човна або встромленої у берег жердини.


Відерце для живців. Дика, аматорська риболовля в Карпатах.

Найкраще утримувати живців (маленьких рибинок для ловлі хижих риб) у 5-6-літровому відерці, обладнаному кришкою на петельках та защіпкою. У верхній третині відерця роблять багато 5-мілімет-рових отворів, що забезпечують обмін води. Переносять живців до місця ловлі в напівзаповненому відерці, а на місці ловлі його повністю занурюють у воду. Відерця можуть бути з металу або пластмасові.


«Мормишка». Дика, аматорська риболовля в Карпатах.

Ця назва походить від назви невеличкого рачка-бокоплава (гамаруса), який поширений у водоймах Карпат і є улюбленою їжею риб. Піднімаючись поштовхами від дна до поверхні водойми, він став об’єктом здобичі прожерливих окунів, плітки, в’язів. В тих місцевостях рибалки збирають цього рачка з-під льоду і ловлять на нього рибу зимовими вудками. Відсутність такої наживки в центральних Європейських областях наштовхнула винахідливих аматорів на виготовлення штучного мормиша («мормишки») і з’явилось більше сотні форм цієї, так би мовити, принади, яка застосовується з насадкою мотиля або без неї. Її можна вважати одноразово і грузком, і блешнею, і подразником. Виготовляють «мормишок» з олова, свинцю, міді, бронзи у вигляді кульки, краплини, а також яйцеподібні, овальні, лінзоподібні тощо, з впаяним кованим гачком у горизонтальному положенні. Гачки вибирають найменших розмірів № 2,5-3-3,5. Останнім часом з’явились досить великі (важкі) «мормишки», що стали нагадувати блешні. Отвір для пропускання жилки роблять у «мормишці», у вертикальній відносно гачка площині. Жилку під «мормишкою» зав’язують плоским вузлом. «Мормишки» поділяють на великі, середні та малі. Вага їх коливається від 0,1 до 5 гр.


Котушка.  Дика, аматорська риболовля в Карпатах.

Невід’ємне знаряддя рибалки для закидання наживки, насадки та блешень на далеку відстань у певне місце або занурення снасті на глибоких місцях, а також зручна для вгамовування спійманої прудкої риби. Здавна існують спінінгові та нахлистові котушки, а тепер з’явились ще зимові та провідні донні.


Годівниця. Дика, аматорська риболовля в Карпатах.

Годівниці виготовляють з легких металів та синтетичних матеріалів. Поділяються вони на інерційні та без інерційні. Вміння та успіх рибальства з котушкою цілком пов’язані з наполегливим тренуванням. Годівниці в Карпатах все частіше застосовуються для прикормлювання та приваблювання риби. Конструкція їх удосконалюється в напрямку точності закидання принади безпосередньо до місця лову риби. Виготовляють годівниці невеликого розміру, переважно конусоподібні, заввишки 6-15 см і діаметром 4-8 см, металеві або з синтетичних матеріалів, що залежить від мети їх призначення. Користуються годівницями в проточних водоймах, де течія поступово вимиває з них закладений корм, до якого збирається риба. Опускають годівниці на дно на міліметровій жилці, трохи вище від місця лову або запускають на снасті самих донок та кормачків, не використовуючи в даному разі грузило. У цьому випадку на один їх бік напаюють 25-50 г свинцю, і вони з переміщеним центром ваги лягають на дно попереду гачка з наживкою чи насадкою, денце годівниці в цьому разі роблять з дірочками.